Skip to content

Co je feng shui

Feng shui, v doslovném překladu “vítr-voda”, tradiční čínské umění, v podstatě věštění, které se zabývá umístěním a aranžováním prostoru.

Feng shui je systém, který používá zákony Nebe a Země ke zlepšení života přijímáním positivní energie chi. Je založeno na výpočtu rovnováhy mezi energií chi a vzájemné interakci s dalšími elementy. Podle tohoto umění se věří, že zachování nebo ztráta energie chi má vliv na obyvatele tohoto prostoru, na jejich zdraví, bohatství, štěstí, energii a mnoho dalších aspektů.

Kvalita energie chi není neměnná, může v průběhu času stoupat i klesat, vítr energii rozdmýchává ale při styku s vodní hladinou je pak energie zachována.

Historicky se feng shui používá pro orientaci budovy, zejména duchovních staveb, jako jsou hroby a chrámy. V závislosi na konkrétním stylu feng shui může být pozitivního efektu docíleno různými elementy v prostoru, k jejich umístění v minulosti sloužily hvězdy, dnes je můžeme určit pomocí kompasu. Velmi zjednodušenně by se feng shui dalo nazvat jako věštění s kompasem, které nám pomůže ohodnotit kvalitu místního životního prostředí.

Feng shui byl potlačen v Číně během kutlurní revoluce v roce 1960, ale od té doby také vzrostl na popularitě jinde ve světě.

Další feng shui články: